" Herkes Yasa Önünde Eşittir ve Ayrım Gözetilmeksizin Yasanın Korunmasından Eşit Olarak Yararlanma Hakkına Sahiptir... "

Haberler

14 MART TIP BAYRAMI KUTLU OLSUN...

shadow
‘’ Beni Türk Hekimlerine Emanet Ediniz.’’              
     Mustafa Kemal ATATÜRK

14 Mart 1827

II. Mahmut döneminde, Hekimbaşı Mustafa Behçet'in önerisiyle Şehzadebaşı'daki Tulumbacıbaşı Konağı'nda “Tıphane-i Amire ve Cerrahhane-i Amire” adıyla ilk cerrahhane kuruldu.

14 Mart 1827 Türkiye'de modern tıp eğitiminin başladığı gün olarak kabul edilir.

Tıp Bayramı

Bugün Tıp Bayramı olarak kutladığımız bu tarih asıl anlamını 1919 yılının 14 Mart’ında işgal altındaki İstanbul'da kazandı.

14 Mart 1919

İskoç birlikler(ingiliz birlikleri) tarafından işgal edilmiştir.Tıbbıye öğrencileri okulu kurtarmanın yollarını aramaktadırlar. İşgalcileri işkillendirmeyecek bir yol bulmaları gerekmektedir. Onlar da topluca okulun kuruluş yıldönümü olan 14 Mart’ı kutlamaya karar verirler. Ama asıl maksat ayaklanmaktır. Ve o gün Tıbbiyeli Hikmet Efendi (Dr. Hikmet Boran) önderliğinde büyük bir gösteri yapılır. Okulun iki kulesi arasına koca bir Türk Bayrağı asılır. Bunu gören işgal kuvvetleri olaya direk müdahale ederler fakat durduramazlar.

Tıbbiyelilerin temsilci olarak seçtikleri Tıbbiyeli Hikmet Efendi İstanbul'dan kaçar ve Sivas Kongresi'nin yolunu tutar.Çözümsüzlüğe giden Sivas Kongresi’ni kendine getiren, Tıbbiye’nin 3. Sınıf öğrencisi Hikmet Efendi oldu.

“Paşam” dedi.

“Delegesi bulunduğum Tıbbiye, beni bağımsızlık için başlattığınız çalışmalara katılmak için gönderdi. Mandayı kabul edemeyiz. Eğer, Kongre böyle bir karar verirse, bütün gücümüzle karşı çıkacağız. Bu düşünceyi siz bile onaylamış olsanız, size de karşı çıkacağız. Ve hatta o zaman (Gazi Mustafa Kemal Paşa’yı) vatanımızın kurtarıcısı değil, batırıcısı sayacağız.” 

Kongrenin havası değişmiş, kimi Delegelerin gözlerinden yaşlar süzülmeye başlamıştı. İşte bu, Gazi Mustafa Kemal Paşa’nın beklediği andı.

“Arkadaşlar, Gençliğe bakın! Türk Milletinin taşıdığı kanın soylu kanıtına bakın.” diye söze başladı. Sonra Hikmet Beye döndü; 

“Üzülme Çocuğum... Gençliğimizle övünüyor; onlara güveniyorum. PAROLAMIZ: YA İSTİKLAL, YA ÖLÜM’ dür!” dedi.

VAR OLSUN TÜRK TABİPLERİ

EBED OLSUN TÜRK MİLLETİ…

Yaşatmak için Yaşayan ve asla haklarını ödeyemeyeceğimiz Hekim ve Sağlık Çalışanlarımızın;

Huzurlu, güvenli bir  ortamda bilimsel ve akademik değerler doğrultusunda Milletimize hizmet etmekten başka bir gayesi olmayan tüm sağlık çalışanlarımızın 14 Mart Tıp Bayramını saygı ve minnetle kutluyor, ebediyete göç eden tüm mensuplarımızı da rahmetle anıyoruz.

Prof.Dr.Ertuğrul OKUYAN
Türk Dünyası İnsan Hakları Derneği
Sağlık İşleri Koordinatörü
             ve
Türk Dünyası Kardiyoloji Birliği
Genel Başkanı