" Herkes Yasa Önünde Eşittir ve Ayrım Gözetilmeksizin Yasanın Korunmasından Eşit Olarak Yararlanma Hakkına Sahiptir... "

Haberler

29 Ocak 1988'de "BİZ TÜRK'ÜZ" Diyen Batı Trakya Türkleri'nin Milli Direniş Günü'nü Kutlar,Aziz Şehitlerimizi Saygı ve Rahmetle Anıyoruz...

shadow
Yunanistan Hükümeti,Ocak 1988 tarlhinde BatıTrakya Bölgesinde yaşayanTürk Azınlığını yok sayarak TÜRK DERNEKLERİ'ni  Yunanistan'da TÜRK bulunmadığı iddiasıyla,mahkeme kararı ile kapatmak istemiştir.

Bunun üzerine Batı Trakya Türk Azınlığı Selanik'te Dr.Sadık Ahmet'in liderliğinde başlatılan Türk Kimliği Mücadesi Hareketine, Gümülcine'de 29 Ocak 1988 tarihinde İskece'den gelenlerle yaklaşık 20 Bin Türk Halki Mehmet Emin Aga öncülüğünde toplanarak bu kararları protesto ederek Batı Trakya Türkleri'nin Milli Direnişlerini  gerçekleştirdiler.

Bu tarih Batı Trakya ve tüm dünyada yaşayan Batı TrakyaTürkleri'nin Milli Direniş Günü olarak kabul edilmiş olup; '‘Batı Trakya Türkleri'nin Milli Direniş Günü"nün 33.Yıldönümünü Kutlar,Aziz Şehitlerimizi Saygı ve Rahmetle Anıyoruz.

Saygılarımızla,

Ömer HAYALİ
Türk Dünyası İnsan Hakları Derneği
Genel Başkanı