" Herkes Yasa Önünde Eşittir ve Ayrım Gözetilmeksizin Yasanın Korunmasından Eşit Olarak Yararlanma Hakkına Sahiptir... "

Haberler

3 Aralık Dünya Engelliler Günü Kutlu Olsun...

shadow
Birleşmiş Milletler tarafından engellilerin toplumsal yaşama tam ve diğer bireylerle eşit katılım sağlanmalarına ilişkin çalışmalar yürütülmüştür. Bu kapsamda engellilerin sorunlarına dikkat çekmek ve onları daha iyi anlayabilmek için 3 Aralık, 'Uluslararası Engelliler Günü' olarak ilan edilmiştir. 

Ülkemizde 5 Milyon'a yakın engelli vatandaşımız bulunmaktadır.Unutmayalım ki engellilik birey ve ailesi için zorlu yaşam koşullarını beraberinde getirmekte ve onların yaşadığı sorunlarla baş etmeleri sürecinde bizlere de görevler düşmektedir. Bu nedenle her alanda onların yaşamlarını kolaylaştırmak, yılın her günü onları anlamak için birlikte çalışmalıyız.

Hepimizin birer engelli adayı olduğu gerçeğinin farkında olan bireyler olarak Engelsiz Bir Hayat'ta; Üreten, sosyal hayatın bütün alanlarında aktif biçimde bağımsız bireyler olarak yer alabilmeleri için gereken duyarlılığın artmasını sağlamamız gerekmektedir.

Hayatın her anında engelli kardeşlerimiz ve onların fedakar aileleri için engellerini minimuma indirmek her Vatandaşımız için sosyal sorumluluktur.Yaşamak Arzusu Engel Tanımaz.Engelsiz BirYaşam'da
Engelli kardeşlerimiz ile ilgili toplumda farkındalığın artmasına yönelik çalışmaların, onların hayatlarını kolaylaştıracak yeni adımların atılması ve artırılması ile bütün engellerin sevgi,saygı ve dayanışma ile aşılacağını hatırlatarak,Engelli vatandaşlarımıza ve onların fedakâr ailelerine sevgi ve saygılarımızı sunar,3 Ekim Dünya Engelliler Günü'nü Kutlarız.

Saygılarımızla,

Ömer HAYALİ
Türk Dünyası İnsan Hakları Derneği
Genel Başkanı