" Herkes Yasa Önünde Eşittir ve Ayrım Gözetilmeksizin Yasanın Korunmasından Eşit Olarak Yararlanma Hakkına Sahiptir... "

Haberler

31 Mart Azerbaycan Soykırım Günü’nün 105.Yıldönümünde Şehitlerimizi Rahmet ve Minnetle Anıyoruz. .

shadow
100 Yılı aşkın süredir Türklere sistematik olarak yapılan soykırımların en acımasızlarını Türkistan Coğrafyasında Azerbaycan Türkleri yaşamıştır.Büyük Ermenistan’ı kurmak hayali ile Ermenilerin Azerbaycan Türklerine karşı gerçekleştirdikleri Soykırımlar Tehcir olayları ile 1905-1907 yılları arasında başlamış,daha sonra Bolşevik Rusya  döneminde 31 Mart 1918-1920 yıllarından Azerbaycan Türkleri ikinci defa topraklarından sürülmüş ve 26 Şubat 1992 Hocalı Katliamı Azerbaycan Türklerine karşı yapılan son SOYKIRIM olmakla beraber,2020 Yılında Ermenilerin saldırıları devam etmiş ancak gereken cevabı Azerbaycan Cumhuriyeti Devleti  tarafından verilmiştir.   

31 Mart 1918  Azerbaycan Soykırım Günü

Rusya iç savaşları sonrası Bolşevik Rusya Ordusu destekli Ermeni Çeteleri 31 Mart 1918 yılında Bakü başta olmak üzere Azerbaycan’ın Şamahı,Guba,Kürdemir,Lenkeran ve Salyan kentlerinde Soykırımlar yapmış,Bakü’de 12 Bin ,Şamahı’da 7 Bin olmak üzere bir günde 25 Bin civarında Türk öldürülerek Soykırım ve Katliamlara maruz kalmıştır.

15 Eylül 1918’de Nuri Paşa Komutasında ki Kafkas İslam Ordusunun Bakü’ye girmesiyle Azerbaycan şehirlerini kurtarmasıyla sonuçlanan süreçte Soykırıma uğrayarak öldürülen Azerbaycan Türklerinin sayısı 50 Bini bulmuştur.   

Azerbaycan Türklerine karşı yapılan bu katliamlar 31 Mart 1998 Yılından itibaren  her yıl ‘’31 Mart Azerbaycan Soykırım Günü’’ olarak anılmaktadır.

31 Mart Azerbaycan Soykırım Günü’nün 105.Yıldönümünde Türk Milletine yapılan bütün soykırım ve suçlularını şiddetle kınıyor,Aziz Şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyoruz.

Ruhları Şad Olsun.

Ömer HAYALİ

Türk Dünyası İnsan Hakları Derneği

Genel Başkanı