" Herkes Yasa Önünde Eşittir ve Ayrım Gözetilmeksizin Yasanın Korunmasından Eşit Olarak Yararlanma Hakkına Sahiptir... "

Haberler

Azerbaycan Cumhuriyeti'nin 3.Cumhurbaşkanı Haydar ALİYEV'i Uçmak'a Varışının 17.Yıldönümünde Saygı ve Rahmetle Anıyoruz...

shadow
24 Temmuz 1993 tarihinde Milli Meclisi'nin almış olduğu kararla Azerbaycan Cumhurbaşkanı görevine getirilen ve kısa bir süre sonra 3 Ekim 1993 de yapılan seçimler sonucunda Halkın Onayı ile Azerbaycan Cumhuriyeti'nin 3.Cumhurbaşkanı olarak seçilen Haydar Ali Rızaoğlu ALİYEV 10 Mayıs 1923 de Azerbaycan'a bağlı  Nahçıvan Özerk Cumhuriyeti'nde doğmuştur.

Engin Devlet Adamlığı tecrübesi ile görevde kaldığı 2003 Yılına kadar Azerbaycan Cumhuriyeti'nin güçlenmesi ve modern teknolojiyi yakalayarak gelişmesindeki temelleri atmıştır.

Azerbaycan Cumhuriyeti'nin Bağımsızlığını tanıyan ilk ülke olan Türkiye Cumhuriyeti'ne göreve geldiği tarih olan 3 Ekim 1993 de "Bir Millet İki Devletiz."sözünü söyleyerek sadece Azerbaycan-Türkiye Cumhuriyeti ilişkilerinin geliştirilmesinin önünü açmakla kalmamış,Türkistan
Coğrafyası'nda ki Bağımsız Türk Cumhuriyetleri'nin ikili ilişkilerinin artmasının da kulavuzu olmuştur.

Rahatsızlığından dolayı tedavisi için gittiği ABD Ohio Eyaleti'nin Cleveland şehrinde 12 Aralık 2003 tarihinde vefat eden Azerbaycan Cumhuriyeti'nin 3.Cumhurbaşkanı Haydar Ali Rızaoğlu ALİYEV 'i Uçmak'a Varışının 17.Yılında Saygı ve Rahmetle Anıyoruz.

Saygılarımızla,

Ömer HAYALİ
Türk Dünyası İnsan Hakları Derneği
Genel Başkanı