" Herkes Yasa Önünde Eşittir ve Ayrım Gözetilmeksizin Yasanın Korunmasından Eşit Olarak Yararlanma Hakkına Sahiptir... "

Haberler

Azerbaycan Cumhuriyeti'nin Kuruluşunun 105.Yıldönümü Kutlu Olsun…

shadow

Müslüman Doğu'nun ilk Demokratik Cumhuriyeti olarak kabul edilen Azerbaycan Cumhuriyeti'nin bağımsızlığı, 28 Mayıs 1918’de,Gürcistan'ın Tiflis şehrinde, Mehmet Emin RESÜLZADE Başkanlığındaki Azerbaycan Milli Şurası tarafından ilan edildi.

Azerbaycan'ın bağımsızlığını ilk tanıyan Osmanlı Devleti oldu. İki devlet arasında 4 Haziran 1918'de yapılan anlaşma çerçevesinde, giderek artan Ermeni ve Bolşevik tehditlerine karşı Nuri Paşa (Killigil) komutasındaki Kafkas İslam Ordusu yardıma geldi. Göyçay, Salyan, Ağsu ve Kürdemir' i  Bolşevik birlikleri ve Ermeni çetelerinden temizleyerek, 15 Eylül 1918'de Bakü'yü kurtardı. 

Kafkas İslam Ordusu, Bakü'nün kurtuluşu için yaptığı savaşlarda 1130 şehit verdi. Hükümetin 27 Haziran 1918'de aldığı kararla Türk dili devlet dili olarak ilan edildi, daha önce çoğunda Rusça eğitim yapılan ortaokullarda Türkçe eğitim yapılması zorunlu kılındı.

Azerbaycan Cumhuriyeti, 28 Nisan 1920'de Sovyet ordusunun ülkeyi işgaliyle son buldu. Sovyetlerin dağılmasının ardından tekrar bağımsızlığını ilan eden Azerbaycan,1918-1920 yıllarında faaliyet gösteren Azerbaycan Cumhuriyetinin varisi olarak kabul ediliyor.

Karabağ’ı tekrar topraklarına katan ve emin adımlarla büyüyen kardeş ülke Azerbaycan Cumhuriyeti'nin Kuruluşunun 105.Yıldönümü Kutlu Olsun.

Ömer HAYALİ

Türk Dünyası İnsan Hakları Derneği

Genel Başkanı