" Herkes Yasa Önünde Eşittir ve Ayrım Gözetilmeksizin Yasanın Korunmasından Eşit Olarak Yararlanma Hakkına Sahiptir... "

Haberler

Büyük Komutan Mareşal Gazi Mustafa Fevzi ÇAKMAK'ı Vefatının 70.nci Yılında Saygı ve Rahmetle Anıyoruz.

shadow
Mareşal Fevzi ÇAKMAK Türkiye Cumhuriyeti'nin ilk Savunma Bakanı ve 12 Ocak 1944 de Yaş Haddi Kanunun'dan dolayı emekli olup  23 Yıl gibi süre ile Türkiye Cumhuriyeti'nin en uzun Genel Kurmay Başkanı görevini yürüterek  tarihe geçmiştir.

Ulu Önder Mareşal Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK' ün Harp Okulundan Hocası ve Komutanı ,Osmanlı Devletinin 24 Aralık 1918 den 14 Mayıs 1919 yılına kadar Erkan-ı Harbiye Reisliğini (Genel Kurmay Başkanı)yürütürken  İstanbul'dan Anadolu'ya Kuvayi Milliye Hareketine Silah gönderen ve daha sonra istifa ederek Anadolu'ya Mustafa Kemal Paşa'nın yanına geçerek,ona hem hocalık ,hemde Askerlik yapmıştır.
Balkanlardan,Çanakkale,Kafkaslar, Yemen.
Filistin ve bütün Ortadoğu da savaşmış başarılı ve tecrübeli bir komutandır.

Mustafa Kemal Paşa'nın emri ile 9 Temmuz 1922 de Milli Müdafaa Vekiliği'nden istifa ederek  Genel Kurmay Başkanı görevine atanır.
30 Ağustos 1922 de Büyük Taarruz Emrini vererek Dumlupınar Meydan Muharebesini kazanması üzerine 31 Ağustos 1922 de Başkomutan Mustafa Kemal Paşa'nın TBMM 'ne önerisi ile Mareşal Rütbesine (En Büyük Asker) yükseltilir.  

12 Ocak 1876  İstanbul Rumeli Kavağında Topçu Albay Ali Sırrı ile Hesna Hanımın oğlu olarak dünyaya gelir.10 Nisan 1950 Yılında İstanbul'da vefat eden Mareşal Mustafa Fevzi ÇAKMAK'ın kabri Eyüp Mezarlığı içerisinde Küçük Hüseyin Efendi dergahındadır.

Ulu Önder  ATATÜRK'ü yanlız bırakmayan  onun  en çok saydığı ve  sevdiği Kuvayi Milliye Ordusunun iki Mustafa'sı ve iki Mareşal'inden biri olan,Türkiye Cumhuriyeti'nin Kuruluş Kaderini belirleyen eşsiz büyük komutanlardan  Mareşal Gazi Mustafa Fevzi ÇAKMAK'ı  Vefatının 70.nci Yıldönümünde Saygı ve Rahmetle Anıyoruz. Ruhu Şad, Mekanı Cennet olsun.

Saygılarımızla,

Ömer HAYALİ
Türk Dünyası İnsan Hakları Derneği
Genel Başkanı