" Herkes Yasa Önünde Eşittir ve Ayrım Gözetilmeksizin Yasanın Korunmasından Eşit Olarak Yararlanma Hakkına Sahiptir... "

Haberler

Dünya Çocuk İşçiliği ile Mücadele Günü Kutlu Olsun

shadow

Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO) 2002 yılında çocuk emeğine ve onu temizlemeye dikkat ediyor ve bu hususta Farkındalık Yaratmak maksadı ile 12 Haziran Çocuk İşçiliği ile Mücadele Günü ilan ediliyor.

Dünya da yaklaşık 152 Milyon Çocuk İşçi mevcut ve her 10 çocuktan biri çalışıyor.

ILO nun raporuna göre 151,6 Milyon Çocuk İşçilerinin yarısı 5-11 Yaş aralığında.

Dünya genelinde 10 Çocuk tan biri çalışıyor. Bu oran Afrika'da her 5,Arap Ülkelerinde her 35,Avrupa ve Orta Asya'da her 25,Amerika  Kıtasında her 19,Asya-Pasifik Bölgesinde her 14 çocuktan biri olarak hesaplanıyor.

Kaynak:euronews 2020

ÇOCUK İŞÇİLİĞİ'NE HAYIR !

Korona Virüsün birinci yılını aştığımız ve ülkemizde işsizliğin hat safhada olduğu bu günlerde dışarıdan gelen çoğunluğu Suriyeli sığınmacılar olmak üzere yasa dışı göçmen konumunda olan,Afganistan ve diğer ülkelerden gelen,kaçak ve ucuz çalıştırılan  çocuk işçilerin,Türkiye Cumhuriyeti'nde kendi  Vatandaşımızın işsizlik oranını artırdığı gibi ,BM üyesi olan Ülkemizde öncelikli olarak Çocuk Hakları da göz önüne alınarak, kendi Anayasamıza 'da aykırı davranışlar içinde bulunarak kaçak Çocuk işçi çalıştıran işletmelerin daha sık denetlenmesinin ülke ekonomisine ve işsizlik oranının eksilmesine katkı sağlayacağı kanaatindeyiz.

 

Geleceğimizin Teminatı olan çocuklarımız için Çocuk İşçiliği ile Mücadele'ye devam edelim.

Saygılarımızla,

Erol ŞAHİNGİL

Türk Dünyası İnsan Hakları Derneği

Temsilcilikler Baş Danışmanı