" Herkes Yasa Önünde Eşittir ve Ayrım Gözetilmeksizin Yasanın Korunmasından Eşit Olarak Yararlanma Hakkına Sahiptir... "

Haberler

Dünya Edebiyatı'na Adını Yazdıran Adam "Bozkırın Bilge Kalemi Cengiz AYTMATOV"

shadow
Doğumunun 80. Yıldönümünde Ünlü
Türk-Kırgız yazar Cengiz Aytmatov'u (1928-2008) Saygı ve Rahmetle Anıyoruz.

Türk Dünyası'nın önemli yazarlarından olan Cengiz Aytmatov Kırgız asıllıdır.12 Aralık 1928 yılında Kırgızistan'ın Talas eyaletine bağlı Şeker köyünde doğdu. Devlet adamı olan babası Torekul Aytmatov Burjuva Milliyetçisi olma suçlamasıyla 1937'de tutuklandı ve 1938 yılında kurşuna dizilerek idam edildi. Annesi Tatar asıllı ve tiyatro sanatçısıydı. Cengiz Aytmatov'un ismi Cengiz Han'dan esinlenerek konmuştur. Eğitimini Bişkek'te Veteriner okulunda tamamladı. Hayatı boyunca birçok önemli eser verdi. Edebiyatçı kişiliğinin yanısıra siyaset adamı da olmuştur.10 Haziran 2008' de tedavi gördüğü Almanya'da hayatını kaybetti. 

Cengiz Aytmatov verdiği eserlerde Türk ve Dünya edebiyatının önde gelen yazarlarından olmayı başarmıştır. Eserleri, Türkçe'nin yanısıra 150'den fazla dile çevrilerek milyonlarca baskıya ulaşmıştır. Cengiz Aytmatov, başta Kırgız gelenek ve görenekleri olmak üzere Türk kültür ve felsefesine çok bağlıydı. Bu özelliğini sanatına yansıtmayı başarmıştır. Kendini dünyaya tanıtan en önemli eseri CEMİLE olmuştur. Louis Aragon Cemile’yi Dünya'nın en güzel aşk hikayesi olarak tanımlamıştır. Özellikle Türk kültürüyle özdeşleşen At ve Kurt gibi figürlere eserlerinde sıklıkla yer vermiştir. "Selvi Boylum Al Yazmalım" adlı romanı aynı isimle beyaz perdeye uyarlanmıştır.

Kitapları; Beyaz Gemi, Gün Olur Asra Bedel, Toprak Ana, Cemile, Cengiz Han'a Küsen Bulut, Dişi Kurdun Rüyaları, Kızıl Elma-Oğulla Buluşma, Elveda Gülsarı, Sultan Murat, Deniz Kıyısında Koşan Ala Köpek, Yüzyüze, Yıldırım Sesli Manasçı-Asker, Deve Gözü..

Haber:TDİHD Web Haber