" Herkes Yasa Önünde Eşittir ve Ayrım Gözetilmeksizin Yasanın Korunmasından Eşit Olarak Yararlanma Hakkına Sahiptir... "

Haberler

Dünya Mülteciler Günü Kutlu Olsun...

shadow

Birleşmiş Milletler Mülteci Komisyonu’nun Aralık 2000 tarihinde aldığı karar ile 2001 yılından itibaren 20 Haziran Gününü Dünya Mülteciler Günü olarak anmaktadır. Bu günün amacı Dünya üzerindeki 70 milyon'u aşkın mülteci insanının yaşadığı zorluklara dikkat çekmektir.

Ülkemiz; 500 Bine yakın Mülteci,6,5 Milyon'a yakın Göçmen ve 2 Milyonu geçkin Yasa Dışı Göçmenler olmak üzere toplamda 9 Milyon yabancıya ev sahipliği yaparak bu kapsamda dünya birincisi konumundadır.

20 Haziran Mülteci Gününün 22.Yıldönümünde, Mülteci olmayıp sadece kendi ülkelerinde yaşanan İç savaşlar ve afetlerden dolayı ülkelerini terk ederek ülkemize göç eden,sığınan ve yasa dışı yollardan girerek gelen bu insanların ülkemizin demografik,sosyal kültürel ve ekonomik yapısının bozulması hususunda etkin rol oynadıkları ret edilemeyecek bir gerçekdir.

Türk tarihini,kültürünü ve sosyolojik yapısını bırakın, bir tek kelime Türkçe bilmeyen insanlara 2018’de 250.000 USD karşılığı verilen ve daha sonra 13 Haziran 2022 400.000 USD ye çıkarılarak pazarlanan Türk Vatandaşlığı ile ülke yönetiminde söz hakkı verilmiştir.

Ülkemizde bulunan mülteci, göçmen ve yasa dışı yabancılar ile vatandaşlık hakkını alan yabancıların da Türkiye Cumhuriyeti için gelecekte büyük tehlike olabilecekleri düşüncesi ile sorunlarının çözüme kavuşturularak ülkelerine bir an önce geri gönderilmelerinin faydalı olacağı inancındayız.

Ömer HAYALİ

Türk Dünyası İnsan Hakları Derneği

Genel Başkanı