" Herkes Yasa Önünde Eşittir ve Ayrım Gözetilmeksizin Yasanın Korunmasından Eşit Olarak Yararlanma Hakkına Sahiptir... "

Haberler

İSTANBUL KANALI (1920)mi?-KANAL İSTANBUL (2020)mi? Açık Oturumu'nun Açış Konuşmasını Erol ŞAHİNGİL Yaptı..

shadow
Türk Dünyası İnsan Hakları Derneği tertiplediği ve İstanbul Temsilciliği Ev sahipliğinde 25 Ocak 2020 Cumartesi Günü SARIYER YAŞAR KEMAL KÜLTÜR MERKEZİ'nde yapılan İSTANBUL KANALI (1920)mi? - KANAL İSTANBUL (2020)mi? Açık Oturumu Programının  sunuculuğunu Tarihçi,Tiyatrocu, Meddah, Profesyonel Sunucu ve Türk Dünyası Gönüllüsü olan Yusuf ÖZTÜRK yaptı.

Yusuf ÖZTÜRK  Programı Saygı Duruşu ve İstiklâl Marşımızın söylenmesinin ardından,Sarıyer Belediyesi Başkanı Sayın Şükrü GENÇ'e ev sahipliğinden dolayı teşekkür ettikden sonra Oturumu izlemeye gelen Sivil Toplum Kuruluşları Temsilcileri ve Misafirlere Hoş Geldiniz dedikden sonra,Açış Konuşmasını yapmak üzere Türk Dünyası İnsan Hakları Derneği Temsilcilikler Baş Danışmanı Erol ŞAHİNGİL' i kürsüye davet ederek başlattı.

Erol ŞAHİNGİL Konuşmasını şu şekilde yaptı;

Konferansımıza gelerek şeref veren İstanbul'un gerçek sahipleri olan Misafirlerimize Türk Dünyası İnsan Hakları Derneği Yönetim Kurulu adına Sevgi ve Saygıyla Selamlıyarak hoş geldiniz diyorum. 
İSTANBUL KANALI (1920)mi? -KANAL İSTANBUL (2020)mi? Açık Oturumunun yapılmasında ev sahipliği yapan Sarıyer Belediye Başkanı Sayın Şükrü GENÇ Bey'e Teşekkür ediyor,saygılarımı sunuyorum.

Türk Dünyası İnsan Hakları Derneği 12 Eylül 1980'den sonra Türkiye'de İnsan Hakları üzerine 1986'da kurulan İHD,1991'de MAZLUM-DER den sonra 2001 yılında kurulmuş 3.Sivil Toplum Kuruluşudur.

Türk Dünyası İnsan Hakları Derneği,

Din,Mezhep,Siyaset,Etnik Kimlik Ayrımının Konuşulmadığı,Bir Zümre veya Partilerin Değil,Sadece Türkiye ve Türk Milletinin Hizmetkarlığını Yapmak Üzere Gönüllü Olanların Kayıtlarının Tutulduğu Bir Ocak dır.

Derneğimiz Birleşmiş Milletler Mülteci Komisyonu Üyesi olup,26 Subat 1992 Azerbaycan Hocalı Katliamını Dünya ve Türkiye Kamuoyuna duyurmak  ve netice almak üzere bir çok çalışma yapmıştır.
Ayrıca 1990-1995 Bosna Hersek'de 300 Bine yakın soydaşımızın katledildiği savaşta Srebrenica da bir gecede 8372 Soydaşımızın canice katledilerek soykırıma tabi tutulmasını Lahey Adalet Divanına taşınması ve sonuçlanmasına kadar yapılan çalışmaların takipçisi olmuştur.
Derneğimiz kurulduğundan bu,yana Yurt dışında Kırım,Azerbaycan, Bulgaristan, Makedonya,Yunanistan,Irak,İran ve Türk İnsanının İnsan Hakları İhlallerinin yaşandığı her coğrafyada çalışma ve çalıştaylar yapmıştır.Çünkü Dünyada en fazla İnsan Hakları İhlalleri Türk Milletine Yapılmıştır.Nitekim Türkistan Coğrafyasında 1864 Çerkez Sürgünü ile başlayan katliamlar,1944 deki Ahıska Türk leri,Kırım ve Azerbaycan Sürgünleri,1990 SSBC nin Ocak Katliamı,1992 Hocalı,1991 Kerkük Altınköprü,1990-1995 Bosna Hersek ve niceleri Türk Dünyası coğrafyasında Türk İnsanına yapılmış bütün İnsan Hakları İhlallerinin anna günlerinde gerekli çalışmalar yapılmaktadır.

Derneğimiz yurt içinde de yaşanan İnsan Hakları İhlallerine de müdahil olmakta olup,en son
faaliyetlerimizden Van Mülteci Kampında İran'a iade edilmek üzere bekletilen ve iade edildiği takdirde İran tarafından idam edilecek olan Gazeteci Yazar Hüseyin SACADİ  için Birleşmiş Milletler Ankara Mülteci Komiserliği ile bağlantı kurularak Van Barosundan SACADİ'ye avukat tutulması sağlanarak mahkeme açılarak İran a iadesinin durdurulmasıdır.
Derneğimizin kurulduğu günden buyana bir çok faliyeti olup,bunları anlatarak vaktinizi çalmayıp,Elazığ Depremi sonucunda Hayatını kaybedenlere Yüce Tanrı'dan Rahmet, yaralılara acil şifalar dileyerek,hepinizi sevgi saygıyla selamlayarak artık sözü Açık Oturum Konuşmacılarına bırakıyorum dedi.