" Herkes Yasa Önünde Eşittir ve Ayrım Gözetilmeksizin Yasanın Korunmasından Eşit Olarak Yararlanma Hakkına Sahiptir... "

Haberler

Kahraman Türk Kadınının Cesaret Simgesi Nene Hatun’u Uçmağa Varışının 68.Yıldönümünde Saygı, Minnet ve Rahmetle Anıyoruz.

shadow

Türk kadınının kahramanlığının simgesi olan Nene Hatun 1877-1878 Osmanlı-Rus Savaşı'nda genç yaşta gösterdiği büyük kahramanlıkla gönüllerde taht kurdu. 

Savaş sırasında Erzurum'daki Aziziye Tabyası' nın savunması düşmesi üzerine Nene Hatun "Bu bebeği bana Allah verdi, ona Allah bakar" diyerek bebeğini beşikte bırakıp Erzurum halkıyla cepheye koştu.

NATO Orduları Başkomutanı Amerikalı General Matthew Ridgway' in Erzurum'da Nene Hatun'u cesaretinden dolayı ziyaret ederek elini öpmesi,Kahraman Türk kadınının vatanı için tüm fedakarlığı yapabileceğini gösteren Nene Hatun isminin çok daha fazla tanınıp bilinmesini sağladı. 

Yakalandığı soğuk algınlığı ve zatürre nedeniyle kaldırıldığı Numune Hastanesinde 22 Mayıs 1955' de vefat etti. Hayatının son günlerinde 8 Mayıs 1955'te "Yılın Annesi" seçilen Kahraman Türk kadını Nene Hatun'un mezarı, Erzurum'da kahramanca mücadele ettiği Aziziye Tabyalarında bulunuyor.

Türk kadınının cesaret simgesi Nene Hatun'u Uçmağa Varışının 68.Yıldönümünde Saygı, Minnet ve Rahmetle Anıyoruz.

Ruhu Şad Olsun

Ömer HAYALİ

Türk Dünyası İnsan Hakları Derneği

Genel Başkanı