" Herkes Yasa Önünde Eşittir ve Ayrım Gözetilmeksizin Yasanın Korunmasından Eşit Olarak Yararlanma Hakkına Sahiptir... "

Haberler

KAZAK TÜRKLERİNİN AKSAKALLILARINDAN ESDEVLET MADELİM ÇALIŞKAN ATAMIZ HAKKA YÜRÜYEREK UÇMAĞA VARMIŞTIR..

shadow

 

1949-1964 Yılları Arasında Doğu Türkistan’da verilen İstiklal Mücadelesi ve Türkiye’ye Yapılan Göçler esnasında Kazak toplumunun Devlet Reisliğini yapan ve Türk DÜNYASI İnsan Hakları Derneği İstanbul Temsilciliğinin Yönetim Kurulu Üyesi ve Doğu Türkistan Davasının Yılmaz savunucusu Sayın Dr.Reşide YÜKSEL Hanımefendinin annesinin amcası olan Kazak Toplumunun Çınar Ağaçlarından olan Esdevlet Madelim ÇALIŞKAN Atamız  103 yaşında Hakkın rahmetine kavuşmuştur.

Cenazesi 19.Nisan 2019 Cuma günü Emine İNANÇ camiinde kılınacak Cuma Namazına muteakip kaldırılacak olan Merhum Esdevlet  ÇALIŞKAN Atamıza Yüce Tanrı’dan rahmet,kederli ailesi ve Sayın Dr.Reşide YÜKSEL Hanımefendi ile bütün Kazak Türkleri Toplumuna ve Türk Dünyasına başsağlığı ve sabır dileriz.

                Ömer HAYALİ                                                                                                          Türk Dünyası İnsan Hakları Derneği                                                                                               Genel Başkanı