" Herkes Yasa Önünde Eşittir ve Ayrım Gözetilmeksizin Yasanın Korunmasından Eşit Olarak Yararlanma Hakkına Sahiptir... "

Haberler

Korgeneral Hasan KUNDAKÇI Paşa Vefat Etmiştir...

shadow
                         KIBRIS 
MİLLİ KOORDİNASYON KOMİTESİ 
National Coordinating Committee 
                       Of Cyprus 

KIBRIS MİLLİ KOORDİNASYON KOMİTESİNDEN 

SAYGIDEĞER HALKIMIZA DUYURULUR 

Acı haber tez duyulur derler,
doğruymuş. 
Bir değerli komutanımızın, bir yiğit insanın böyle vakitsiz vefatını öğrenmenin derin üzüntüsünü 
yaşıyoruz. 

Türk Silahlı Kuvvetlerimizin güzide komutanlarından E. Korgeneral Hasan KUNDAKÇI 16.01.2023 tarihi itibarıyla vefat etmiştir. 

E. Korgeneral Hasan KUNDAKÇI paşamız gerek askerlik mesleğini icra ederken gerekse sivil hayatında mütevazi tavırlı, halim selim, ama kararlı ve dik duruşu, taviz vermez karakteri ile tanıyanlarının gönlünde taht kurmuş bir yiğit insandı. 

Mesleğinin gereği; durumdan görev çıkarmasını bilen, gerektiğinde risk alarak, tavır koyarak vaziyet almasını bilen, olayların üstüne cesaretle giden nadir kişilerdendi. 
Vatan, bayrak, millet mefhumları, onun vazgeçilmez ve taviz verilmez hassasiyetlerindendi. 

Yunanistan’da görevli olarak bulunduğu sırada bir Yunanlı subayın çirkin ve hakaretamiz tavrına üzerindeki üniformanın hakkını ve en sert cevabı vermekten kaçınmamış; KKTC’deki görevi sırasında ağzında sigarası ile bayrak direğine tırmanıp Türk Bayrağı’na uzanan Rum saldırgana haddini bildirilmesi için vur emrini vermekten çekinmemiş ve neticesini göğüslemesini bilmiştir. 
Bayrağa uzanan Rum’un vurulmasını takiben kendisini makamında ziyaret edip, sözde ayar vermeye çalışan ABD’li diplomatlara makamında banca ile hedef tahtasına atış yaparak gereken askerce cevabı vermiştir. 

Asayiş Kolordu Komutanı olarak bulunduğu Güneydoğu Anadolu Bölgesi’ndeki görevi sırasında, 
harekâtı masa başında, karargâhta değil; bizzat arazide, operasyonların içinde ve hatta başında bulunup bizzat katılarak maiyetindeki subay, astsubay ve eratının tam güvenini kazanıp onları yüreklendirmiş, onlarla bütünleşmiştir. Ateş altında operasyon bölgesine helikopterle intikal sırasında, daha helikopterin tekerleklerinin yere değmesine 1.5 - 2 metre kala elindeki tamburalı otomatik silahı ile herkesten önce atlayıp hedefi ateş altına alması maiyetindekileri “Komutan vurulacak” endişesine sevk etmesine rağmen yüreklendirmesini bilmiş, gönüllerinde taht kurmuştur. 

Rugan ayakkabıları ve üniforması ile masa başı komutanı değil, arazide askerinin başında bir kahraman olarak daima hatırlanacaktır. 

KKTC Türkü, Kıbrıs Türk Mücahitleri E. Korgeneral Hasan KUNDAKÇI
komutanımızı unutmayacak,saygıyla ve rahmetle anacaktır. 

Değerli komutanımıza Tanrı’dan rahmet, kederdide aile fertleri ve silah arkadaşlarına sabır ve ecir niyaz ederiz. 

BAŞIMIZ SAĞOLSUN… TÜRK VATANI VAR OLSUN. 

Saygılarımızla. 
Yakan CUMALIOĞLU 
Kıbrıs Milli Koordinasyon Komitesi 
Başkanı 
17.01.2023 

NOT: Cenaze 18.01.2023 Çarşamba günü Üsküdar Selimiye Camii’nde kılınacak öğle namazının ardından Zincirlikuyu Mezarlığı’nda toprağa verilecektir.