" Herkes Yasa Önünde Eşittir ve Ayrım Gözetilmeksizin Yasanın Korunmasından Eşit Olarak Yararlanma Hakkına Sahiptir... "

Haberler

Sarıyer Belediyesi’nden Azerbaycan’a 17 kişilik sağlık ekibi

shadow

https://sariyergazetesi.com/2020/gundem/sariyer-belediyesinden-azerbaycana-17-kisilik-saglik-ekibi-124455

SARİYERGAZETESİ.COM- BEKİR BATU/ ÖZEL HABER

Ermenistan’ın işgal ettiği Dağlık Karabağ’ın kurtarılması için başlatılan operasyonlar sürerken, Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç‘ten dost ve kardeş ülke Azerbaycan’a bir jest daha geldi. Geçtiğimiz günlerde Ayazağa’daki Cendere Caddesi’nin isminin Azerbaycan Caddesi olarak değiştirilmesini sağlayan Şükrü Genç, bu kez çatışma bölgesinde yaralananların tedavileri için bölgeye 17 kişilik sağlık ekibi gönderiyor. Sarıyer Belediyesi bünyesinde tamamı gönüllülerden oluşan 17 kişilik ekip, çatışma bölgelerinde ya da cephe gerisindeki yaralıların kurtarılması ve tedavi edilmesinde görev alacak. Zor şartlarda çalışacak ekipte doktorların yanı sıra hemşireler ve sağlık elemanları da yer alacak. Ekipteki herkes gönüllülerden seçildi.

EKİP BAŞI DR. ALİ İRFAN BİLBOĞA; “AMACIMIZ HAYAT KURTARMAK”

Sarıyer Belediyesi adına bölgeye gidecek gönüllü sağlık ekibinin başında Sarıyer Belediyesi Sağlık Müdürü Dr. Ali İrfan Bilboğa bulunacak. Sağlık ekipmanlarıyla birlikte Azerbaycan’a gidecek ekip, gerekli resmi işlemlerin tamamlanmasından hemen sonra önümüzdeki günlerde bölgeye gidecek.

Azerbaycan Başkonsolosluğu ile gerekli yazışmaların yapıldığını ve göreve gitmek için gün sayıldığını söyleyen Sağlık İşleri Müdürü Dr. Ali İrfan Bilgoğa, konuyla ilgili olarak Sarıyer Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Bekir Batu‘ya yaptığı açıklamada; “Ülkemiz hekimleri olarak dost ve kardeş ülke Azerbaycan’ın yanında olmaktan gurur duyuyoruz. 17 kişilik sağlık ekibi olarak bölgedeki sivillere, ihtiyaç halinde ise savaşta yaralanan askerlere sağlık hizmeti vereceğiz. Amacımız insanların hayatlarını kurtarmak, yaraları sarmak. Sarıyer Belediyesi adına gönüllü olarak Azerbaycan’a gidecek olmaktan dolayı mutluyuz. Belediye Başkanımız Sayın Şükrü Genç’e bize bu fırsatı sunduğu için teşekkür ediyoruz. Her birimiz bölgeye kendi isteğimizle, gönüllü olarak gidiyoruz” diye konuştu.

EROL ŞAHİNGİL; “CAN AZERBAYCAN YALNIZ DEĞİLDİR”

Türk Dünyası İnsan Hakları Derneği Genel Başkan Özel Kalem     Müdürü ve İstanbul Temsilciliği Kurucu Başkanı Erol Şahingil,                      konuyla ilgili olarak Sarıyer Gazetesi’ne önemli açıklamalarda bulundu. Sarıyer’den Azerbaycan’a gidecek 17 kişilik sağlık ekibinin başında yer alan Dr. Ali İrfan Bilboğa’nın Türk Dünyası İnsan Hakları Derneği İstanbul Temsilciliği Başkan Yardımcılığı görevinde olduğunu da hatırlatan Şahingil, Genel Yayın Yönetmenimiz Bekir Batu’ya şu açıklamayı yaptı.

“26 Şubat 1992’de Ermenistan ordusunun Dağlık Karabağ Bölgesini işgal ederek, silahlı saldırılar ve işkenceler neticesinde Hocalı Kasabası’nda 106’sı kadın, 83’ü çocuk olmak üzere toplam 613 sivil vatandaşımızın ölümü ile gerçekleştirilenHOCALI SOYKIRIM’ın tanınması ve işgal edilen Azerbaycan topraklarının iadesi sorunu 30 yıldır dünyanın kör ve sessiz kalması, BM ve sorunun çözülmesi için 1994’de kurulan AGİT Minsk Grubu gibi kuruluşların uluslararası hukukta meseleyi çözümsüzlük durumuna getirmiştir.

Ermenistan’ın 27 Eylül 2020 Pazar günü sabahı Azerbaycan’ın Tovuz bölgesine sivillere karşı yapmış olduğu silahlı saldırısı Azerbaycan’ın Dağlık Karabağ topraklarının geri alınıp orada yaşayan kardeşlerimizin yeniden Azerbaycan Cumhuriyeti güvencesinde yaşamlarının temini için meşru müdafaa hakkından dolayı haklı savaş ilanı almasına sebep olmuştur.

Türk Dünyası İnsan Hakları Derneği olarak kardeş Azerbaycan’ın bu haklı mücadelesinde destek olmak amacıyla cephede savaşan kahraman Azerbaycan ordusuna mensup kardeşlerimizin yaralarını sarmak ve tedavilerinde yardımcı olmak için Türk Dünyası İnsan Hakları Derneği İstanbul Temsilciliği Başkan Yardımcısı Sayın Dr. Ali İrfan Bilboğa başkanlığında Türk Hekimleri ve Sağlık Çalışanlarımızdan 17 Kişilik Gönüllüler Grubu oluşturulmuş, Azerbaycan’a yanlarında götürmek üzere gerekli ilaç ve sağlık malzemeleri temin edilmiştir.

ŞÜKRÜ GENÇ’E TEŞEKKÜR EDİYORUZ

Kardeş Azerbaycan’ın bu haklı davasında bir nebze yardımcı olabilmek amacıyla, bu çalışmalarda bulunacak alacak hekim ve sağlıkçı arkadaşlarımızın görev almalarında ve gerekli Tıbbi Malzeme desteğinin sağlanmasında büyük emeği geçen Sarıyer Belediye Başkanımız Sayın Şükrü Genç beyefendiye teşekkür eder, Türk Milleti adına saygı ve minnet duygularımızı iletiriz. Türk Dünyası İnsan Hakları Derneği olarak bu hususta 1 Ekim 2020 Perşembe günü Azerbaycan Türkiye Büyükelçisi Sayın Hazar İbrahim Bey’e müracaat ve İstanbul Başkonsolosluğu’na bilgi maili gönderilmiştir.

 

Ermenistan’ı Uluslararası Hukuk Kurallarını ve İnsan Haklarını hiçe sayarak 30 yıldır Dağlık Karabağ’da yaptığı mezalim ve soykırımları ve hala Azerbaycan Cumhuriyeti topraklarında sivil yerleşim bölgelerine çok sayıda soydaşımızın ölmesine sebep olan bombalı saldırıları şiddetle kınıyor ve lanetliyoruz.

 

Azerbaycan’ın 30 yıllık bu haklı mücadelesini Türk Dünyası İnsan Hakları Derneği olarak destekliyor, Ermeniler tarafından işgal edilen Azerbaycan’a ait Dağlık Karabağ topraklarının geri alınıp orada yaşayan kardeşlerimizin yeniden Azerbaycan Cumhuriyeti güvencesinde yaşamlarına devam etmelerini temenni ediyoruz.

Bu vesile ile Ermenistan’ın saldırıları sonrası yaralanan soydaşlarımıza acil şifalar, hayatını kaybeden kardeşlerimize Yüce Tanrı’dan Rahmet ve Azerbaycan halkı ile Türk Milletine baş sağlığı diliyoruz…

Saygılarımızla…