" Herkes Yasa Önünde Eşittir ve Ayrım Gözetilmeksizin Yasanın Korunmasından Eşit Olarak Yararlanma Hakkına Sahiptir... "

Haberler

SPOR HUKUKÇUSU AV.EMİN ÖZKURT YENİDEN CAS HAKEMİ SEÇİLDİ

shadow
Derneğimizin  İstanbul  Temsilciliği Yönetim Kurulu Başkan Yardımcı'larından  Sn.Av.Mustafa ÖZKURT' un oğlu ve Derneğimizin İstanbul Temsilciliği Üyesi sevgili kardeşimiz  Av.Emin ÖZKURT yeniden CAS hakemi seçildi

Spor hukuku alanında Türkiye'nin tecrübeli ve önde gelen ismi Av. Emin ÖZKURT, İsviçre’nin Lozan kentinde son toplantısını yapan Uluslararası Spor Tahkim Konseyi tarafından yeniden CAS hakemi olarak görevlendirildi.

 Bu toplantıda alınan kararlar neticesinde, spor kaynaklı anlaşmazlıkları çözmek için kurulmuş olan ve “Sporun Anayasa Mahkemesi” sayılan Uluslararası Spor Tahkim Mahkemesi CAS’ın en genç ve aktif hakemlerinden biri olan Av. Emin ÖZKURT dört yıl daha bu görevi yürütecek.

Dünyada sadece 350 civarı seçilmiş hukukçunun bulunduğu bu hukuk zirvesinde, Av. Emin ÖZKURT tek Türk olarak Türkiye’yi temsil ediyor. Daha öncesinde, ilk Türk CAS Hakemi Av. Kısmet Erkiner ve Milli Olimpiyat Komitesi Başkan vekili Av. Türker ASLAN’ın da bulunduğu liste son toplantı ile yenilenmiş oldu.

Spor Hukuku’nun Zirvesinde Tek Türk
 Av. Emin ÖZKURT; Uluslararası Olimpiyat Komitesi, UEFA, FIFA ve de FIBA gibi kurumların üstünde yer alan, bu kurumların kararlarını denetleme noktası olan CAS’a seçilmiş en genç hakemlerden oldu.

Böylece Av. Emin ÖZKURT, Türk kulüplerinin ve de sporcularının sıklıkla davalık oldukları Finansal Fair Play, Doping, UEFA ve de FIFA tarafından verilen cezalar gibi konularda en yüksek yargı organı CAS’ın zirvesinde ki tek Türk ve en genç hakemlerden olma unvanını elde etmiş bulundu.
Merkezi İsviçre'nin Lozan kentinde yer almakla birlikte, New York ve Sidney’de de mahkemeleri bulunan CAS’a hakem olarak seçilen Av. Emin ÖZKURT, uluslararası spor uyuşmazlıklarının çözümünde görev alacak ve bu alanda son sözü söyleyen isimlerden biri olacak.

Türk Dünyası İnsan Hakları Derneği, Ülkem ve Milletim  adına kendisini Tebrik eder, Başarılarının devamını dilerim.

Saygılarımızla,

ÖMER HAYALİ
Türk Dünyası İnsan Hakları Derneği
Genel Başkanı