" Herkes Yasa Önünde Eşittir ve Ayrım Gözetilmeksizin Yasanın Korunmasından Eşit Olarak Yararlanma Hakkına Sahiptir... "

Haberler

TBMM 'nin Kınama Kararı ve ABD 'ye KARŞI YENİ ALMASI GEREKEN YAPTIRIM KARARİ...

shadow
TBMM 'den ABD Senatosu'nun aldığı Ermeni Soykırımı Tanıma Kararı'na Kınama ve Yeni Alması Gereken Yaptırım Kararı....

13.12.2019 da TBMM Genel Kurulunda yapılan görüşmede  ABD Senatosunda Türkiye'yi Kınayan ve red eden karar metni AKP,CHP, İYi Parti ve MHP Gruplarının oyları ile kabul edildi ve 14.12.2019 tarihli Resmi Gazetede "Ermeni Kararının Kınanması,red edilmesi ve yok hükmünde sayılmasına dair kararı" olarak yayınlandı.
(Kaynak AA)

Türk Dünyası İnsan Hakları Derneği olarak TBMM 'nce  böyle bir kararın alınmasını olumlu karşılamızla birlikte dernek olarak 31.10.2019 tarihinde

"DÜNYA KAMUOYUNA DUYURULUR ..ABD Temsilciler Meclisinin Almış olduğu kararı şiddetle kınıyoruz." Başlıklı Basın Açıklamızda ;

9.12.1948 tarihinde yapılan BM Toplantısında  "Soykırım Suçunun Önlenmesi ve Cezalandırılması Sözleşmesi Kabul edilmiş ve 12 Ocak 1951 tarihinden itibaren hukuk ve siyaset kaynaklarına girmiş ve bir suç olarak kabul görmüştür.Yani Soykırım Suçu olarak kabul edilmiş 1951 Yılı Soykırım için bir milattır.
12 Ocak1950 den önce cereyan etmiş olaylar " Soykırım Suçu Kapsamı Dışındadır."  Diyerek ana temadan bahsetmiş ve Basın Duyurumuzda bu konuda detaylı bir açıklama yapmıştık.

Dolayısıyla Suriye'nin Kuzeyinde Terör örgütlerini silahlandırarak 
hasmane tavrını açıkça ortaya koyan ve Bizim için petrol önemli idi onlarıda bırakıp gidecek kadar  Aptal değiliz ifadeleriyle Türkiye'nin Ali menfaatlari ve toprak bütünlüğünde gözü olduğunu açıkça ortaya koyan ve Türk Milleti'nin  İnsan Haklarını gasp etmek isteyerek Silah Ambargosu uygulayan ABD 'ne cevap olarak verilecek en güzel karşılık ;
ABD 'nin 1975 yılında uyguladığı silah ambargosuna karşılık 25 Temmmuz 1975 Yılında Merhum Başbakan Süleyman DEMİREL 'in yaptığı gibi ABD 'nin Türkiyede bulunan İncirlik dahil toplam 21 Üssünün kapatılarak ABD Bayraklarının indirilip yerine Türk Bayrağı çekilerek Büyük Bir Kararlı Duruş göstermesi neticesinde, ABD 1978 yılında amborgoyu kaldırmış ancak bu seferde dönemin Başbakanı Merhum Bülent ECEVİT ABD üşlerinin kullanımına izin vermemiştir.

10 Bin Yıllık bir tarihe sahip Büyük Çınarın Köklerine Bağlı Yüce Türk Milleti ve Devleti'nin MÖ.209 Yılında Kurulmuş Dünyanın en eski Kara Kuvvetleri Komutanlığı ve güçlü bir ordusu olan Silahlı Kuvvetleri ile ABD nin rüzgarlarıyla değil 1915-1923  Ruhuyla 7 Düvele verilen Mücadelerde ki fırtınalar bile Türk Milleti ve Devletini  yıkamamıştır.

Ancak 9 Haziran  2014 de Diyarbakır Lice'de bulunan 2. Hava Komutanlığı'nda bir terörisrin Bayrak direğine tırmanırken Askere durdurma emri verilmemesi ve teröristin Bağımsızlık ve Özgürlüğümüzün sembolü olan Anlı Şanlı Bayrağımızı yırtarak aşağıya atması hafızalardan unutulmamıştır.
Terörist yakalanarak mahkemede yargılanmış gerekçe olarak psikolik bozukluk vakası yaşadığı gösterilmiştir.

Halbuki Yavru Vatan Kıbrıs'ta Rum teröristlerince iki sefer Bayrağımızı indirmek için direğe tırmanma teşebbüsünde bulunulmuş hemen Türk Askeri tarafından vurularak etkisiz hale getirilmiş ve bundan sonra Rum Teröristler teşebbüs  edememişlerdir.

Türk Dünyası İnsan Hakları Derneği olarak Aziz Türk Milleti'nin Temsilcileri olan Değerli Milletvekilleri'nin TBMM çatısı altında ABD 'nin açık bir şekilde gösterdiği hasmane tavrı ve silah ambargosu tavrına  karşılık Yaptırım olarak alınacak en doğru kararın ABD'nin Ülkemizde bulunan Malatya'daki Kürecik Radar Üssü,Adana'da bulunan İncirlik Hava Üssü ve Bu gün Diyarbakır'ın Bağlar Semti ile içiçe olan ve Suriye'ye en yakın üssü olup  ABD nin kullanmadığını iddia ettiği Pirinçlik Hava Üssü ile daha ne kadar bilmediğimiz üs ve kapmları varsa kapatılarak ABD Askerlerinin derhal sınır dışı edilmesi kararını almaları Türk Kamuoyunun Büyük Bir Saygı ve Sevgi ile karşılayacağı kanaatindeyiz.

Saygılarımızla,

Ömer HAYALİ
Türk Dünyası İnsan Hakları Derneği
Genel Başkanı