" Herkes Yasa Önünde Eşittir ve Ayrım Gözetilmeksizin Yasanın Korunmasından Eşit Olarak Yararlanma Hakkına Sahiptir... "

Haberler

"TOPLUMSAL DİRENİŞ BAYRAMIMIZ KUTLU OLSUN… "

shadow

KIBRIS MİLLÎ KOORDİNASYON KOMİTESİNDEN

SAYGIDEĞER HALKIMIZA DUYURULUR

 

Bugün 1 Ağustos 2020  TÜRK’ün zaferler ayı olan Ağustos'un başlangıcı…

Atalarımızın Kıbrıs’ı (1571) fethinin 451. ; KKTC Güvenlik Kuvvetlerimizin (1976)kuruluşunun 46. ; Kıbrıs Türk Mücahitler Derneği’nin (1975) kuruluşunun 47. ve Kıbrıs TÜRK’ünün temel taşı Efsanevî Türk Mukavemet Teşkilatı (TMT)'nin 64.yıldönümünü kucaklayan;

"TOPLUMSAL DİRENİŞ BAYRAMIMIZ KUTLU OLSUN… "

Ağustos TÜRK’ ün acılı günlerinin feraha dönüştüğü bereket ayıdır. Zaferler ayıdır.

6-7-8-9 Ağustos 1964 Şanlı Erenköy Direnişimizin ve Yzb. Cengiz Topel’in şahadetinin de 58. yıldönümüdür aynı zamanda Dünyanın gözü önünde 1963-1974 arası tam 11 yıl adanın %3 ünde yok olma - var olma savaşı veren Kıbrıs Türk’ü; 20 Temmuz 1974 Mutlu Barış Harekâtı sonrasındaki ateşkes sırasında yaşanan acımasız soykırıma dur demek için yapılan (14 Ağustos 1974) 2. Barış Harekâtı’nın 48. yıl dönümünü de bu ay içerisinde kutlarken tarihi hakikatleri göz ardı etmemek zorundadır.

Dün batı dünyası ne ise, bugünkü batı dünyası yine odur. Dün Johnson Mektubu ile Türkiye’yi tehdide yeltenen sözde dost ve müttefik ABD ne ise, bu gün de Türkiye’yi tehdit etme cüretinde bulunan,Kıbrıs önünde gövde gösterisi yapıp tehditler savuran ABD yine odur.

Değişen hiçbir şey yoktur. Türk’e karşı var olan acımasızlık devam etmektedir. Dünyanın TÜRK’e karşı daima duyarsız kalmışlarının, TÜRK düşmanlığı ile yoğrulmuşlarının, sözde TÜRK dostu geçinenlerinin ve içimizdeki gayr-ı TÜRK unsurlarının gözleri önünde aynı dünyanın yeniden şekillendirilmeye çalışıldığı bir dönemdeyiz.

Kıbrıs üzerinde yine birtakım ayak oyunları sergilenmekte, Anavatan -Yavruvatan ilişkileri yıpratılmak istenmekte, bölgesel çıkarlarımıza ekonomik ve siyasî olarak müdahale edilmek istenmektedir. Bu oyunlar ne ilktir ne de son olacaktır.Uzun nefesli bir koşu, bir mücadele sonucunda Anavatan Türkiye ve KKTC artık Mavi Vatan Bütünlüğünde kararlılığını ortaya koyarken geçmişten büyük bir ders çıkartmalıdır.Şüphesiz Türkiye Cumhuriyeti’nin 1974 den bu yana Kıbrıs ile ilgili uyguladığı Devlet politikası Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin Bağımsızlığının tanınması ve her türlü menfaatlerinin korunmasından yanadır.

Bu yüzden Devletin Temsil makamında olanların Kıbrıs konusunda bir açıklama yaparken dikkat etmeleri ve Devlet Aklı ile konuşmaları gerekmektedir.

Artık kartların açık oynanma zamanı gelmiştir. Federasyon aldatmacaları ile uluslararası dayatmalar içeren görüşmeler terk edilmek mecburiyetindedir.

Yunanlı yetkililerin bile hâlâ yüksek perdeden atıp tuttuğu, tek taraflı tavizi KKTC’den istediği bir ortamda federasyonu canlandırma gayretleri yersizdir. Bundan böyle, bölgede Anavatan Türkiye ve KKTC’nin geleceğini ilgilendiren ekonomik ve siyasî çıkarların tartışılıp savunulacağı Mavi Vatan Bütünlüğünde bir KKTC gerçeği vardır.

Rumların uzlaşmaz tutum ve davranışlarına karşı tek çıkar yol adada İKİ EŞİT EGEMEN DEVLETLİ ÇÖZÜMDÜR!

1974’ün olumsuz şartlarında Kıbrıs Türk’ünün geleceğini belirleyen Anavatan Türkiye’nin bugün içinde bulunduğumuz şartlar altında bunu gerçekleştirme şansı daha kuvvetlidir.

Zaferler ayı Ağustos’u bu kararlılıkla taçlandırabiliriz.Türkiye her türlü zorluğu yenebilecek güçte bir ülkedir.Kimse Türkiye’yi küçük görmesin, KKTC varlığını yok saymasın!..Yaşananlar karşısında kendimize güvenmek, birbirimize kenetlenmek zorundayız.

Bir takım yanlış hesaplar içerisindeki çevrelerin çok iyi bilmesi gerekir ki KKTC'den verilecek taviz; Anavatan Türkiye ve KKTC’deki siyasî tabloyu alt-üst edecektir. Velev ki böyle bir durum zuhur ettiğinde alt-üst olan tabloda TÜRK' ün Millî tepkisi sözde dost ve müttefik ülkelerin kısa ve uzun vadede çıkarlarını da yok edecektir.

Geleceklerini böyle tehlikeli bir oyuna bağlayanlar iyi düşünmek zorundadırlar...Bu tarihi günlerin yıldönümünde; bu duygu ve düşüncelerle şahadet mertebesine ererek bu toprakları vatan yapan ecdadımız ile bu emanete canları pahasına sahip çıkan, direnen mukavemetçi Mücahitlerimizin aziz ruhları önünde tazimle eğilir, YÜCE TANRI’ dan  şehitlerimize rahmet diler, gazilerimizi şükranla yâd ederiz.

Özellikle KKTC’nin temel taşı efsanevi Türk Mukavemet Teşkilatı (T.M.T.) nin hayatta bulunan değerli mensuplarına TÜRK Milleti adına şükranlarımızı sunarız.

TÜRK VATANI BÖLÜNMEZ BİR BÜTÜNDÜR.                                            

TÜRK KIBRIS, BU BÜTÜNÜN AYRILMAZ BİR PARÇASIDIR.

DİL BİR, BAYRAK BİR, VATAN BİR OLDUKÇA BU BERABERLİK SÜRECEK,YÜKSELEN BAYRAK İNMEYECEKTİR!

YAŞASIN - VAROLSUN TÜRKİYE CUMHURİYETİ

YAŞASIN - VAROLSUN KUZEY KIBRIS TÜRK CUMHURİYETİ.

Yakan CUMALIOĞLU                         

Kıbrıs Millî Koordinasyon Komitesi Başkanı