" Herkes Yasa Önünde Eşittir ve Ayrım Gözetilmeksizin Yasanın Korunmasından Eşit Olarak Yararlanma Hakkına Sahiptir... "

Haberler

Türk Demokrasi Tarihi'nin Kara Lekesi 12 Eylül 1980 Darbesi...

shadow
Eylül Deyince, 
Giden Gençlik Gelir Aklıma,
Harbiye, Selimiye, Maltepe,Mamak, 
Diyarbakır ve Niceleri..
Hüzün çöker yüreğime,
Yazın bitişi, Sonbahar'dır Eylül.
Yeni bir mevsimin başlangıcı dır.
Onun için,
Eylül'de  ölmedik!
Eylül'de yeniden doğduk !
Ne yaşananları, 
Ne'de yapılanları unuttuk,
Ne'de Kara Eylül'cüleri!


Türkiye Cumhuriyeti Devleti'ni yıkmak için Emperyalist Ülkelerin yerli işbirlikçilerinin 12 Eylül 1980 tarihinde  gerçekleştirdikleri Askeri Darbe'nin 40. yılında;

Anka Kuşu gibi küllerinden doğan Yeni Türk Gençliği Vatanı'na ve Devletine  Bağlılığını Bu gün'de göstererek Tam Bağımsız Türkiye diyerek,Demokratik Laik ,Sosyal ve Hukuk  Devleti istemektedir

Dokuz yıl süren Askeri düzende, 14 bin kişi yurttaşlıktan çıkarıldı. Açılan 210 bin davada 230 bin kişi yargılandı. 517 kişiye idam cezası verildi. 171 kişinin işkenceden öldüğü belgelendi. 937 film sakıncalı bulunduğu için yasaklandı. Gazeteler 300 gün yayın yapamadı. 30 bin kişi sakıncalı olduğu için işten atıldı.

Ya 12 Eylül 1980 öncesi hazırlanan senaryo neticesinde, 10 Bine yakın ölen Vatandaşlarımızı ve Türk Halkının yaşadıklarını unutturamaz bize,Ne Kara Eylül'ler,Ne de Niceleri..

Kara Eylül'den dolayı idam ve işkenceler sonucu hayatlarını kaybeden Vatan Evlatlarını Rahmetle ve Saygı ile Yad eder;

Türkiye Cumhuriyeti'ni yıkmak için yapılan, Türk Demokrasi Tarihinin Kara Lekesi olan 12 Eylül 1980 ile bütün Darbe ve Darbecileri şiddetle Kınıyor ve Lanetliyoruz.

Sagılarımızla,

Ömer HAYALİ
Türk Dünyası
İnsan Hakları Derneği
Genel Başkanı