" Herkes Yasa Önünde Eşittir ve Ayrım Gözetilmeksizin Yasanın Korunmasından Eşit Olarak Yararlanma Hakkına Sahiptir... "

Haberler

Türk Konseyi Uluslararası Seçim Gözlem Heyeti, Azerbaycan Cumhuriyeti erken Parlamento Seçimlerine ilişkin bir basın toplantısı düzenledi.

shadow

Türk Konseyi Uluslararası Seçim Gözlem Heyeti faaliyetlerini 10 Şubat 2020 tarihinde Bakü'de düzenlenen, Heyet Başkanı Genel Sekreter Yardımcısı Dr. Ömer Kocaman tarafından Heyetin değerlendirmelerini, Azerbaycan Cumhuriyeti ulusal ve uluslararası medya kuruluşları ve kamuoyu ile paylaştığı bir basın toplantısıyla tamamlamıştır. 

Heyet yaptığı açıklamada, Azerbaycan Hükümeti'ni ve kardeş Azerbaycan halkını seçimlerin ulusal mevzuat ve uluslararası standartlara uygun olarak başarılı bir şekilde yürütülmesinden ötürü tebrik etmiş ve sonuçların ülkenin kalkınması ve refahını daha da artırmasına ilişkin temennilerini iletmiştir.
Dr. Ömer Kocaman, seçim çerçevesinde alınan idari önlemler, siyasi partilerin kampanya faaliyetleri ve Azerbaycan Cumhuriyeti Merkezi Seçim Komisyonu'nun seçimlerin başarılı bir şekilde yürütülmesi için geliştirdiği yenilikler ve iyileştirilmiş organizasyon stratejisinden duyulan memnuniyeti dile getirmiştir.
Bunu takiben heyet, Bakü ve Mingeçevir kentlerindeki iki heyetin toplam 24 sandık merkezini ziyaret ettiği Seçim Günü gözlem çalışmalarına ilişkin değerlendirmelerini paylaşmıştır.
Heyet, Azerbaycan Cumhuriyeti erken Parlamento Seçimlerinin açık, şeffaf ve rekabetçi bir ortamda düzenlendiğini teyit ederek çalışmalarını tamamlamıştır.
Basın Toplantısında Genel Sekreter Yardımcısı Dr. Ömer Kocaman'a Kazakistan, Kırgızistan ve Özbekistan Merkezi Seçim Komisyonu üyeleri, Türkiye'den yetkililer ve Türk Konseyi Sekretaryası Proje Direktörleri eşlik etmiştir.
Türk Konseyi Uluslararası Seçim Gözlem Heyetinin  seçimlere ilişkin beyanatı aşağıda (İngilizce olarak) sunulmaktadır:

Kaynak :Türk Keneji Sitesi