" Herkes Yasa Önünde Eşittir ve Ayrım Gözetilmeksizin Yasanın Korunmasından Eşit Olarak Yararlanma Hakkına Sahiptir... "

Haberler

Türk Runik Yazı Günü Kutlu Olsun..

shadow

Türk Runik Yazı Gününün 126.Yıldönümü 25 Kasım 2019 tarihinde Kazakistan’ın Başkenti Nur Sultan’da,Ulu Budun (Büyük Halk) Derneği tarafından Kazakistan Milli Müzesinde düzenlenen etkinliklerle kutlanmıştı. Etkinliğe Türkologlar, bilim adamları, Kazak, Kırgız, Nogay, Türkmen, Altay, Uygur, Gagavuz, Tatar, Hakas ve diğer Türk halklarının temsilcileri katılmış ve Ulu Budun Derneği Başkanı Meruert Kurmangaliyeva, 25 Kasım’ın Türk yazısının keşfedildiği tarih olduğuna işaret ederek, “Türk yazısı, Türk Halklarının Birleşme temelini oluşturmaktadır,amacımız kültür, sanat ve tarih aracılığıyla Türk devletlerini birleştirmektir.” İfadesini kullanmıştı.

Türk yazısının ilk kez deşifre edildiği 25 Kasım’ın tüm Türk Cumhuriyetlerinde kutlanması arzusunu dile getiren Kurmangaliyeva, “Gelecek yıllarda bu tür etkinliklerinin tüm Türk halkları tarafından da kutlanacağını umuyoruz.”demişti.

Türk yazısı,ilk kez 25 Kasım 1893’te Danimarkalı dilbilimcisi Wilhelm Thomsen tarafından deşifre edilmiş olup,bundan dolayı 25 Kasım Türk Yazı Bilim İnsanları öncülüğünde Türk Dünyasında Türk Runik Yazı Günü olarak ilan edilmiş ve kutlanmaktadır.

‘’ TÜRK RUNİK YAZI  ÇALIŞMALARI SALGINDAN ETKİLENDİ’’

Türk Runik Yazısının öğrenilmesi ile,Türk Bilim İnsanlarımız tarafından yapılacak Arkeolojik çalışmalarla köklü Türk tarihinin bilinmeyenleri gün yüzüne çıkarılarak tarihimiz doğru olarak kendi tarihçilerimiz tarafından yazılarak Türk halklarının bilinçlenmesinde.kültür,sanat ve tarih aracılığıyla Türk Devletler Teşkilatı’nın çalışmalarına da büyük katkılar sağlayacaktır.

 Çalışmaları salgından etkilenen Türk Runik Yazı Günü’nün 128.Yıldönümü Kutlu Olsun.

Saygılarımızla,

Erol ŞAHİNGİL

Türk Dünyası İnsan Hakları Derneği

Temsilcilikler Baş Danışmanı