" Herkes Yasa Önünde Eşittir ve Ayrım Gözetilmeksizin Yasanın Korunmasından Eşit Olarak Yararlanma Hakkına Sahiptir... "

Haberler

Türkiye Cumhuriyeti'nin Kuruluş Tapusu Lozan Antlaşması'nın 98.Yıldönümünü Kutlu Olsun…

shadow

29 Ekim 1923 tarihinde Türkiye Cumhuriyeti'nin Demokratik, Laik,Sosyal ve Hukuk  Devleti olarak  Kuruluşunun TBMM' de kabul edilerek bütün Dünya'ya ilan edilişinin Tapu Belgesi olarak kabul edilen,

Lozan Antlaşması 24 Temmuz 1923 tarihinde İsviçre'nin Lozan kentinde Leman Gölü kıyısında olan Beau-Rivage Palas'da ; TBMM Temsilcileri, Birleşik Krallık, İtalya, Fransa, Yunanistan, Romanya, Bulgaristan, Portekiz, Belçika ve Yugoslavya arasında imzalanmış Uluslararası bir Barış Antlaşmadır.

Lozan Antlaşması Osmanlı İmparatorluğu ve Müttefik Devletler Fransa Cumhuriyeti, İngiltere Krallığı, İtalya Krallığı, Japonya İmparatorluğu, Yunanistan Krallığı ve Romanya Krallığı arasında, Birinci Dünya Savaşı'nın başından bu yana olan anlaşmazlıkları çözümlemek için yapıldı.

Orijinal dili Fransızca olan Lozan Barış Antlaşması sonucunda Osmanlı İmparatorluğu için son derece ağır maddeleri olan Sevr Antlaşması geçersiz sayılmıştır.

TBMM Hükümeti'nin Dış Politika Zaferi olarak kabul edilen ve  143 Madde'den oluşan Lozan Antlaşması sonucunda öne çıkan  bazı maddeler şunlardır.

Kapitülasyonlar Kaldırıldı. Doğu Anadolu Bölgesinde  Ermenistan Devleti kurulmasının önüne geçildi,Osmanlı Devleti'nin borçlarının tamamı kabul edilmeyip,borçların büyük bölümü Osmanlı Topraklarında kurulan devletler arasında bölüştürülerek geri kalan kısmının ödemesini TBMM Hükümeti kabul etti,Ortodoks Din Merkezi olan Fener Patrikhanenin Yetkileri kaldırıldı,Türkiye'de yaşayan bütün azınlıklar Türk Vatandaşı sayıldı ve Modern Türkiye Cumhuriyeti'nin sınırları bütün dünya tarafından tanındı.

Lozan Antlaşması'nın  98.Yıl dönümünde Türkiye Cumhuriyeti'nin Kurucusu Ulu Önder Mareşal Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK ve Silah Arkadaşları ile bütün Şehitlerimizi Saygı, Minnet ve Rahmetle Anıyoruz.

Saygılarımızla,

Ömer HAYALİ

Türk Dünyası İnsan Hakları Derneği

Genel Başkan